Ağız Kokusu İçin Evde Gargara Nasıl Yapılır?

Ağız kokusu için evde gargara yapmak oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir. Gargara yapmak için ihtiyacınız olan malzemelerin çoğu evde bulunan malzemeler olduğu için, ihtiyacınız olan her zaman çok hızlı şekilde ağız kokusu gargarası yapabilirsiniz. Ancak ağız kokusu için gargara yapımına geçmeden önce, ağız kokusunun nedenleri hakkında bazı önemli bilgiler vermek gerekiyor.

***Sponsorlu Reklamlar***

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusu çoğunlukla ağızda oluşan bakterilerden kaynaklanır. Yemek yediğinizde, yiyecek parçaları dişlerinize takılır. Bu yiyecek parçalarında bakteriler gelişirler ve gelişirken de kötü kokulu kükürt bileşikleri bırakırlar.

Ağız kokusunun en yaygın nedeni diş hijyeninin zayıf olmasıdır. Eğer dişlerinizi sık sık fırçalayıp diş ipi kullanmazsanız, ağzınızdaki bakteriler gelişmeye devam eder ve dişlerinizde plak olarak bilinen ince bir bakteri tabakası oluşur. Dişler günde en az iki kez fırçalanmadığında, plaklar kötü bir koku üretir ve diş çürümesine yol açar.

Tüm yiyecekler dişlerinize yapışır ancak soğan ve sarımsak gibi bazı yiyecekler daha fazla ağız kokusuna yol açar. Bu yiyeceklerin sindirilmesi ile kükürt bileşikler kan dolaşımına nüfuz eder. Kan, akciğerlere ulaştığında da nefes kötü kokmaya başlar.

Ağız kokusu vakalarının yüzde 90’ından fazlası ağızda meydana gelse de, bazen sorunun kaynağı vücudun başka yerleri olabilir. Örneğin, asidik reflü rahatsızlığı nedeniyle kısmi kusma denilen durumu yaşayan hastaların ağız kokusu sorunu çekmesi olasıdır. Diğer olası nedenler arasında enfeksiyonlar, diyabet komplikasyonları ve böbrek yetmezliği sayılabilir. Keto diyeti gibi yeni bir diyete başlamak da ağız kokusu oluşmasına neden olabilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

Ağız Kokusu İçin Ev Yapımı Gargara Tarifleri

Biri karbonat, diğeri sirke olmak üzere iki temel malzeme ile yapabileceğiniz iki farklı ağız kokusu gargarası tarifi vermek istiyoruz.

1. Karbonat ile ev yapımı gargara tarifi

Araştırmalar, karbonatın ağızdaki bakterileri etkili bir şekilde öldürebileceğini göstermiştir. Yüksek miktarda karbonat içeren diş macunları, ağız kokusunu etkili bir şekilde azaltabiliyor. Ancak piyasada satılan tüm diş macunlarında diş minelerine zarar veren kimyasallar olduğu için, ev yapımız çözümler ağız kokusu için en sağlıklı alternatiflerdir.

  • Karbonat kullanarak gargara hazırlamak için, 1 su bardağı ılık suya 2 çay kaşığı karbonat ekleyin. Karışımı en az 30 saniye ağzınızda çalkalayın ve sonra tükürün.

2. Sirke ile ev yapımı gargara tarifi

Sirke asetik asit denilen doğal bir asit içerir. Bakteriler asidik ortamlarda gelişemezler. Bu nedenle sirke ile yapılan gargara bakterilerin üremesini azaltabilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

  • 1 bardak suya 2 yemek kaşığı beyaz veya elma sirkesi ekleyin. En az 30 saniye ağzınızda çalkalayın ve tükürün.

Ağız Kokusunu Önleyen Yiyecekler

Bazı çiğ yiyecekler dişleri temizleyerek ağız kokusu oluşmasını önlerler.

  • Elma, ağızda kalan yiyecek parçalarının çözülmesine ve tükürük üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.
  • Tarçın antimikrobilyaldir.
  • Yoğurttaki aktif kültürler, ağızda kokuya neden olan bakterileri azaltmaya yardımcı olur.
Paylaş herkes duysun: