Alüminyum Tencere-Tava ve Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Alüminyum, temizlerken özel dikkat gerektiren hafif ama güçlü bir metaldir. Kir birikmesini önlemek için alüminyum tencere-tava, mutfak eşyaları, yüzeyler, lavabolar ve mobilyalar düzenli olarak temizlenmelidir. Düzenlik temizlik aynı zamanda alüminyum eşyaların paslanmasını önlemeye de yardımcı olur. Özellikle alüminyum tencere-tava olmak üzere, evinizdeki tüm alüminyum eşyaları nasıl temizlemeniz ve ilk günkü parlaklıklarını nasıl korumanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

alüminyum eşyalar nasıl temizlenir

Alüminyum Nasıl Temizlenir?

Alüminyum Mutfak Eşyalarını Temizlemek İçin Zayıf Asit Kullanma

Alüminyum mutfak eşyasını sıcakken temizlemeyin. Sıcak bir tavayı temizlemeye çalışmak parmaklarınızın yanmasına neden olabilir.

  1. Kir ve yağdan arındırın. Kir ve yağ kalmadığından emin olmak için alüminyum malzemeyi yıkayın ve kurutun. Yağı temizlemek için bulaşık deterjanı ile ılık su kullanın.
  2. Asidik bir çözelti hazırlayın. Her litre su için 2 yemek kaşığı beyaz sirke veya limon suyu kullanın.
  3. Asidik çözelti paslanma nedeniyle renk atmasını azaltır. Çatal, kaşık ve bıçak takımlarını elma gibi asitli meyve veya sebzelerle ovabilirsiniz. Alternatif olarak, asit yerine suya elma kabukları ekleyebilirsiniz.
  4. Tencereyi çözelti ile doldurun. Çatal bıçak takımlarını temizliyorsanız, tencereye ekleyin ve sonra çözeltiyi ekleyin. Bir tencerenin dışını ve içini temizlemeniz gerekiyorsa, daha büyük bir tencereye batırmayı deneyin. Tencereye sığacak kadar büyük bir tencereniz yoksa, temizlemek istediğiniz tencereye tuz eklenmiş bir limon ilave edin.
  5. Tencereyi 10 ila 15 dakika kaynatın.
  6. Alüminyum parladığında ocağı kapatın. Tencerenin ve içeriğinin soğumasını sağlayın. Suyu dökün.
  7. Tencereyi veya tavayı bir sünger ile hafifçe ovun. Bu işlem, renk atmasının giderilmesine yardımcı olur. Ancak, alüminyuma zarar vereceği için çelik tel kullanmaktan kaçının.
  8. Temiz bir havlu kullanarak tencereyi iyice kurulayın.
Paylaş herkes duysun: