Evde Ayak Tırnağı Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak tırnağı mantarı ayak tırnaklarında sık görülen bir enfeksiyondur. Bulaşıcı olduğu için tek tırnakta başladıktan sonra diğerlerine yayılabilir. Tıbbi tedavisi genellikle reçeteli mantar önleyici ilaçlar ile sağlanır. Ancak bu ilaçlar etkili olsa da, bazı insanlarda görülen mide ve cilt sorunları gibi istenmeyen yan etkileri nedeniyle tercih edilmeyebilir. Bu nedenle ayak tırnağı mantarı tedavisi için yan etkileri olmayan doğal tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Aşağıda, evde ayak tırnağı mantarı tedavisi için oldukça etkili bazı doğal yöntemler paylaştık.

***Sponsorlu Reklamlar***

Ayak Tırnağı Mantarı Doğal Tedavi Yöntemleri

ayak tırnağı mantarına doğal çözüm

1. Karbonat

Karbonat, ayak tırnağı mantarına neden olan nemi emer. Küçük çaplı bir araştırmada, enfeksiyonlara neden olan ortak mantarlar üzerinde karbonat kullanımının etkileri incelenmiş ve test edilen mantar örneklerinin %79’unda büyümenin engellendiği tespit edilmiştir.

Nasıl kullanılır?

  • 1.Yöntem: Ayaklardaki nemi emmesi için çorap ve ayakkabıların içine karbonat koyulur.
  • 2.Yöntem: Karbonat ve su karıştırılarak hazırlanan macun, doğrudan etkilenen ayak tırnağına uygulanır ve 10 dakika bekletilerek durulanır. Uygulama, mantar temizlenene kadar günde birkaç kez tekrarlanır.

2. Mentollü Merhem

Mentollü merhemler genellikle öksürük ve soğuk algınlığı belirtilerinin tedavisine yardımcı olduğu için kullanılsa da, ayak tırnağı mantarı tedavisine de yardımcı olabilir. Mentollü merhemler genellikle mentol, okaliptüs yağı ve kafur kullanılarak hazırlanır. Bu malzemelerdeki ortak aktif maddeler, ayak tırnağı mantarı tedavisinde etkili olabilecek özelliklere sahiptir.

Nasıl kullanılır?

***Sponsorlu Reklamlar***

Mentollü merhem doğrudan mantar enfeksiyonu olan ayak tırnağına uygulanır. Uygulamaya birkaç hafta boyunca günde bir kez veya tırnakta fark edilir gelişme görülene kadar devam edilir.

3. Sirke

Sirke, bazı yemeklerde ve bazı ev temizlik çözümlerinde yaygın olarak kullanılan bir üründür. Bugüne kadar hiçbir klinik kanıt olmamasına rağmen, sirkenin ayak tırnağı mantarı tedavisinde etkili bir malzeme olduğunu gösteren kanıtlar vardır.

Nasıl kullanılır?

  • Bir leğene bir litre ılık su ve yarım litre sirke dökerek karıştırın ve etkilenen ayağınızı leğene sokun.

4. Ağız Gargarası

Sirke gibi, ağız gargarasının da ayak mantarı tedavisine yardımcı olduğuna dair bilimsel kanıt yoktur. Ancak bazı çalışmalar birçok ağız gargarasının mantar önleyici özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Nasıl kullanılır?

***Sponsorlu Reklamlar***

  • Mantar enfeksiyonu olan ayak tırnakları ağız gargarası ile güzelce yıkanır.

5. Sarımsak

Genellikle yemeklerde kullanılan sarımsak, ayak tırnağı mantarı tedavisine de yardımcı olabiliyor.

Nasıl kullanılır?

  • Ayak tırnağı mantarı tedavisi için bir diş sarımsağı keskin bir bıçakla kıyın. Kıyılmış sarımsağı mantar enfeksiyonu olan tırnağa uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekleyin ve ayağınızı ılık sabunlu suyla yıkayın.

Sarımsak hassas ciltlerde tahrişe neden olabileceğinden, kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: 

Paylaş herkes duysun: