Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Baharın gelmesiyle birlikte mis gibi kokan çileklerden reçel yapmak herkesin aklına gelir. Eğer ideal kıvamlı bir çilek reçeli yapmak isterseniz öncelikle çileklerin bir süre şekerle birlikte bekletilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Yaklaşık olarak bir kilo çileği üzerine 4 su bardağı toz şeker ekleyerek 8 ya da 10 saate kadar bekletmeniz reçelinize ekstradan su ilave etmenize gerek bırakmaz. Sadece kendi suyuyla hazırlanan bir çilek reçeli de çok daha lezzetli olur.

***Sponsorlu Reklamlar***

Çilek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her meyve ve sebzede yaşadığımız sorun çilekler için de geçerlidir. Ne yazık ki artık organik ve mis gibi kokan çilek bulmak çok zordur. Ama siz mümkün olduğunca semt pazarlarını dolaşıp küçük ve kokulu çilekler bulmaya çalışın. Çileklerinizi güzelce yıkayıp saplarını ayıklayın. İsterseniz bir süre geniş bir kabın içinde suda bekletin. Ardından çileklerinizi bir tencereye alın, şeker ekleyin ve acele etmeden bekleyin. Mümkünse bir gece önceden bu işlemi yapabilirsiniz.

çilek reçeli tarifi

Çilek Reçeli Tarifi

Çilek reçellerini kaynatmaya başlayınca orta ateşte ya da yüksek ateşte kaynatmaya dikkat edin. Ocağınızın büyüklüğüne göre buna karar verebilirsiniz. Kısık ateşte olmamasına dikkat edin. Ama kaynamaya başladıktan sonra altını kısabilirsiniz. Aralıklı olarak alt tarafından üste doğru karıştırın. Üzerinde köpük oluşursa onları almaya da ihmal etmeyin. Bir süre sonra reçel tencerede tıkırdamaya başlayacaktır. Yaklaşık olarak yarım saat tıkırdadıktan sonra hazırlanmış demektir. Son olarak üzerine bir çay kaşığı limon tuzu ya da iki yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Bu reçelin hemen bozulmasını engelleyecek ve daha uzun süre lezzetli kalmasını sağlayacaktır. Limon suyunu ekledikten sonra ocağı kapatın ve reçelinizin soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra dezenfekte edilen kavanozlara yerleştirin. Kullanmadığınız süre boyunca reçelinizi hep buzdolabında bekletin.

 

Paylaş herkes duysun: