Evde Basur (Hemoroid) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid, yetişkinler arasında tedavi edilmediği takdirde çok fazla acı ve rahatsızlığa neden olabilen yaygın bir durumdur.  Basur olarak da bilinen hemoroid, çoğu durumda tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde kendiliğinden geçer. Evde hemoroid tedavisi için birçok yararlı ev yapımı ilaç ve oluşumunu engellemek için atılması gereken bazı adımlar vardır.

***Sponsorlu Reklamlar***

evde-basur-bitkisel-tedavi

Evde Hemoroid Tedavisi Yöntemleri

Hemoroid için ev yapımı veya reçetesiz satılan ilaçlar olmak üzere birçok tedavi seçeneği vardır. Tedavi yöntemlerinden birçoğu, hemoroid belirtilerini kendi kendine geçene kadar hafifletmeyi içerir.

  1. Ilık Su

Bacakları kaplayacak şekilde bir ılık su doldurulmuş bir küvete ya da leğeninde oturmak, hemoroid şişliklerini (basur memesi olarak da bilinir) ve hemoroidin neden olduğu tahrişleri azaltabilir.

Bazı hastalar belirtileri daha da azaltmaya yardımcı olmak için ılık su içine başka içerikler eklemeyi tercih ederler. Bu içerikler bir barda Epsom tuzu veya elma sirkesi olabilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

  1. Cadı Fındığı Yağı

Hemoroid sorunu olan birçok hasta, rahatlamak için dış hemoroide doğrudan cadı fındığı yağı uyguluyor.

Doğal cadı fındığı yağı, damarları büzerek dokunun küçülmesini sağlayan bir madde içerir. Aynı zamanda antioksidan ve antienflamatuar özelliklere de sahiptir. Cadı fındığı yağının morlukları azalttığı da bilinmektedir.

Bir parça pamuğa saf cadı fındığı yağı damlatarak hemoroidin üzerine uygulamak, birçok belirtilerden kurtulmayı sağlayabilir.

  1. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, hemoroid belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabilecek doğal bir nemlendiricidir. Hindistan cevizi yağını uygulamak, tahrişi ve şişmeyi azaltabilir ve aynı zamanda kaşınmayı azaltabilir.

  1. Aloe vera

Aloe vera pek çok kültür tarafından çeşitli sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır. Vücut üzerinde bir antienflamatuar etkiye sahiptir ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olabilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

Aloe, anüse uygulandığında hemoroidin neden olduğu yanma, kaşıntı ve şişlik sorunlarında rahatlama sağlayabilir. Katkı maddeleri ve koruyucu maddeler semptomları daha da kötüleştirebildiğinden, aloe vera’nın saf olması çok önemlidir.

  1. Buz uygulamak

Hemoroide buz veya soğuk uygulamak da ağrı ve iltihapları hafifletmeye yardımcı olabilir. Otururken ya da hemoroid alevlendiğinde buz torbası uygulanması, ağrı ve şişmeyi geçici olarak azaltabilir.

Buz torbasını kullanırken ciltte buz yanığı oluşmaması için, bir kağıt havluya sararak kullanmak gerekiyor. Buz torbasını 15 dakika bölgede bekletin ve işlemi her saat başı tekrarlayın.

Hemoroid Tedavisi İçin Yaşam Tarzında Yapılması Gereken Değişiklikler

Bazı yaşam tarzı alışkanlıkları, hemoroid oluşma riskini azaltabilir ya da var olan hemoroidin etkilerini azaltabilir.

Bol miktarda sıvı tüketmek

Araştırmalara göre, hemoroid gibi anüs sorunlarının çoğu beslenme düzenindeki sıvı eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Gün boyunca bol miktarda sıvı tüketmek, dışkıyı bağırsaklardan geçerken yumuşatır ve anüste daha az tahrişe neden olmasını sağlar.

Lif bakımından zengin beslenmek

Yüksek lifli beslenme alışkanlığı, özellikle bağırsak hareketleri söz konusu olduğunda sindirim sağlığı açısından çok önemlidir.

Lif, dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olan suyu emebilir ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Giyim tercihleri

Bol, nefes alabilen, pamuklu iç çamaşırı ve pantolon giymek hemoroidin iyileşmesini destekleyebilir. Hemoroidi çevreleyen alanın aşırı ter tarafından tahriş edilmesini önler ve semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Paylaş herkes duysun: