Evde Doğal Antibiyotik Nasıl Yapılır?

Evde antibiyotik yapımı hakkında bilgilere geçmeden önce, doktorların reçete ettiği antibiyotik ilaçların etkilerine ve vücudun sürekli antibiyotik kullanımından nasıl etkilendiğine göz atmamız gerekiyor.

***Sponsorlu Reklamlar***

Antibiyotik direnci toplum sağlığı açısından gerçekten büyük bir tehdit haline gelmiş durumda. Bu durum, antibiyotiklere maruz kalan bakterilerin direnç geliştirmeye başlamasıyla meydana geliyor. Bakterilerin antibiyotik direnci geliştirmesine engel olmak için antibiyotik kullanımını bilinçli olarak yapmamız gerekiyor. Hatta en ufak soğuk algınlığında doktorun yolunu tutarak antibiyotik istemek yerine, antibiyotik özellikleri olan besinlerin gücünden yararlanarak, kendi antibiyotiğimizi kendimiz yapmalıyız. İşte bu yazımızda size evde antibiyotik yapımı hakkında tüm detaylarını aktaracağız.

Penisilin gibi reçeteli antibiyotikler, 1940’lardan beri insanların ölümcül hastalıklardan kurtulmalarına yardımcı olmuştur. Ancak, uzmanlara göre 10 kişiden 1’i, antibiyotik aldıktan sonra sindirim sistemine zarar veren yan etkilere maruz kalmaktadır. Bu nedenle insanlar tedavi için doğal antibiyotiklere yöneliyorlar.

Doğa bize antibiyotik özelliği olan birçok besin sunmaktadır. Birçoğumuz bunlar arasında en etkili olanların soğan ve sarımsak olduğunu duymuşuzdur. Kokuları her ne kadar çoğu kişi tarafından beğenilmese de, soğan ve sarımsağın içerdiği maddeler birçok hastalık ve rahatsızlıktan korunmamızı sağlar.

Ayrıca birçok baharat türü de antimikrobiyal maddeler içeri ve aynı şekilde birçok sağlık sorununu önler veya tedavi eder.

***Sponsorlu Reklamlar***

Doğal Antibiyotik İçeren Besinlerden Bazıları

1. Sarımsak
2. Bal
3. Zencefil
4. Ekinezya
5. Altınmühür
6. Karanfil
7. Kekik

Aşağıda verdiğimiz tarifte de bu besinleri kullanarak evde antibiyotik nasıl yapılır sorunun cevabını verdik.

Evde doğal antibiyotik yapımı

Evde Antibiyotik Yapımı

Malzemeler:

 • 1 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı toz zencefil
 • Yarım yemek kaşığı karabiber
 • Yarım yemek kaşığı tarçın
 • 100 ml taze limon suyu

Hazırlanışı:

***Sponsorlu Reklamlar***

 1. Sarımsağı ezin ve 10-15 dakika bekletin. Bu işlem, sarımsaktaki en güçlü bileşik olan allisin maddesini aktif hale getirir.
 2. Limon suyuna ezilmiş sarımsak, toz zencefil, karabiber ve tarçını ekleyin.
 3. Malzemeleri karıştırın.
 4. Balı ilave edin ve tekrar karıştırın.
 5. Elde ettiğiniz şurubu kapaklı bir cam kavanozda 3 saat oda sıcaklığında bekletin ve daha sonra buzdolabında saklayın.

Evde antibiyotik yapımı hakkında aklınıza takılanları aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Paylaş herkes duysun: