Evde Fesleğen Nasıl Yetiştirilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Fesleğen, mutfakta çeşitli kullanımları olan popüler, hoş kokulu bir bitkidir. İtalyan fesleğeninden Tayland baharatlı fesleğenine kadar her biri biraz farklı tatlara sahip olan 100’den fazla fesleğen türü vardır. Çoğu fesleğen türü açık bahçelerde kolayca büyür ve birkaç küçük değişiklikle, fazla güçlük çekmeden evde fesleğen yetiştirebilirsiniz. Fesleğeni nereye koyarsanız koyun, yeterli miktarda güneş ve su yetişmesi için kilit unsurlardır. Evde fesleğen yetiştirme hakkında tüm püf noktalarını bu yazıda bulacaksınız.

evde fesleğen nasıl yetiştirilir

Evde Fesleğen Yetiştirme

Aşağıdaki adımları dikkatlice takip ederek evde fesleğen yetiştirmek oldukça kolaydır.

 1. Güvenilir bir kaynaktan fesleğen tohumu satın alın. Dikmek istediğiniz tohumları seçmek için yerel satıcıları ya da internet üzerinden bilinen markaları tercih edin. Çok düşük bir fiyata 100’den fazla tohum içeren bir paket satın alabilirsiniz.
 2. Tohumları ekmek için geçirgenliği iyi olan zengin ve besleyici saksı toprağı kullanın. Saksı toprağını zincir mağazalar veya milyoncu tabir edilen dükkanlardan satın alabilirsiniz.
 3. Saksının 3/4’ünü toprakla doldurun. Saksı olarak yeterli geçirgenlik sağlayan kil, plastik, taş veya beton saksı kullanabilirsiniz. Saksıya toprak doldurmadan önce toprağa biraz nem vermek için sprey şişesi ile su sıkarak saksının dibini ıslatın.
 4. Tohumları toprağın üzerine dağıtın. Küçük fide kapları kullanıyorsanız, her kaba yaklaşık 3 tohum yerleştirin. Daha büyük bir saksı kullanıyorsanız, toprağın üzerine birbirine eşit mesafede 5-7 adet tohum yerleştirin.
 5. Tohumların üzerini kuru toprak serperek örtün. Sadece ekmiş olduğunuz tohumları kaplayacak kalınlıkta (yaklaşık 0.6 cm) bir toprak katmanı kullanmanız yeterlidir. Toprak tohumları koruyacak ve aynı zamanda büyümelerine yardımcı olacak kadar kalın olmalıdır. En son toprağı ekledikten sonra karıştırmaktan kaçının.
 6. Bir sprey şişesi kullanarak toprağa su püskürtün. Eğer bir sprey şişeniz yoksa, ellerinizi bir musluğun altından geçirin veya bir bardak suya batırın ve parmaklarınızı kullanarak toprağın üzerine su serpin. Nemi bir süreliğine hapsetmek için saksının üzerini plastik bir kap veya bir streç filmle kaplayabilirsiniz.
 7. Saksıyı kapalı alanda güneş gören bir yere koyun. Fesleğen tam güneşte büyür ancak düzgün bir şekilde büyümesi için her gün en az 6 saat güneş ışığına ihtiyaç duyar. Fesleğen saksısını yerleştirmek için en iyi yer, güneş ışığını iyi alan bir pencere kenarıdır. Saksıyı doğrudan pencere kenarına koyduysanız dikkatli olun. Cam pencere, fesleğenin normalden daha hızlı ısınmasına veya soğumasına neden olabilir.
 8. Fesleğen tohumlarının 5-10 gün sonra filizlenmesi gerekir. Tohumların filizlenmesi için geçen süre aldıkları güneş ışığına, toprağın sıcaklığına ve mevcut neme bağlıdır. Sabırlı olun ve tohumları nemli ve sıcak tutmaya devam edin.

Fesleğen Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. Fesleğeni yeterince nemli tutmak için haftada iki kez dibini sulayın.
 2. Ek bakım sağlamak için yapay bir ışık kaynağı kullanabilirsiniz.
 3. Bitkinin pH seviyesini ayda bir kontrol edin.
 4. Fidelerde 2 çift yaprak varsa, bir çiftini kopartarak bitkiyi inceltin.
 5. Fideler 15 cm yüksekliğe ulaştıktan sonra üst kısımlarını kopartın.
 6. Fesleğenin zayıfladığını fark ederseniz sulayın.
Paylaş herkes duysun: