Evde Selülit Tedavisi İçin Kahve+Şeker Masajı Yöntemi

Selülit tüm kadınların yaklaşık yüzde 80-90’ında var olan can sıkıcı bir durumdur. Son derece yaygın olduğu için, en çok yapılan internet aramalarından birisi de evde selülit tedavisi nasıl yapılır konusudur. Şu ana kadar yaptığımız araştırmalar, selülitin çok yönlü bir tedaviye ihtiyaç duyan karmaşık bir sorun olduğunu anlamamızı sağladı. Peki, selülit neden olur? En iyi tedavi seçenekleri nelerdir?

Selülit Neden Olur?

Selülit, yalnızca cildin altındaki doku tabakasında yağ birikmesinden ibaret değil, aynı zamanda bölgeye kan akışının azalması sonucu kolajen üretiminin ve lenfatik geçirgenliğin azalması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Yaş, genetik, cinsiyet, ırk, beslenme ve aktivite düzeyi de selülit oluşumuna katkıda bulunur.

Uzmanlara göre, selülit tedavisi için odaklanmak gereken üç madde vardır:

 • Vücudun kolajen üretimini teşvik etmek
 • Vücut yağlarını azaltmak
 • Kan dolaşımını arttırmak

Selülit tedavisi için sağlıklı bir beslenme ve egzersiz ile birlikte uygulayabileceğiniz işe yarar ev çözümleri vardır. Evde selülit tedavisi yöntemleri genellikle bölgedeki kan dolaşımını arttırmaya yöneliktir. Selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için kahve masajı yönteminin nasıl uygulanacağına bir göz atalım.

selülit giderici kahve masajı yöntemi

Selülit İçin Kahve+Şeker Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

 • 1 bardak öğütülmüş kahve
 • 1/2 bardak Hindistan cevizi yağı
 • 2/3 bardak kaba şeker
 • 4-8 damla tarçın yağı (cildiniz çok hassassa daha az)
 • 8 damla vanilya yağı veya 1 çay kaşığı vanilya

Hazırlanışı:

 1. Büyük bir kaba kahve, Hindistan cevizi yağı (veya badem yağı), şeker, tarçın yağı ve vanilya yağını ekleyin.
 2. Birleştirmek için iyice karıştırın.
 3. Yeniden kullanılabilir bir kapta saklayın. Uçucu yağlar kullanıldığı için cam veya yüksek kaliteli plastik bir kap tercih edin. Ancak cam kabın duşta kırılma ihtimali olduğu için plastik daha kullanışlı olacaktır.
 4. Buzdolabında bir yıla kadar saklayabilirsiniz.

Selülit İçin Kahve+Şeker Masajı Nasıl Uygulanır?

Duşta yıkandıktan sonra, karışımı selülit oluşma ihtimali olan bölgelere (kalça ve uyluk) ve selülit olan bölgelere masaj yaparak uygulayın. Cildinizin hassasiyetine önem göstererek, dayanabileceğiniz kadar kuvvetlice masaj yapın. Daha sonra uyguladığınız bölgeleri iyice durulayın ve kurulayın.

Masaj yapılan bölgelerde oluşan geçici kızarıklık normaldir. Herhangi bir rahatsızlık veya tahriş söz konusu olursa, daha ince öğütülmüş kahve ve şeker kullanın veya tarçın yağını çıkartın.

Paylaş herkes duysun: