Ferritin Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Ferritin eksikliği, vücutta demir depolayan ana protein olan ferritin seviyelerinin düşük olması olarak tanımlar. Ferritin eksikliği birçok ciddi duruma neden olabilir. Bundan dolayı ferritin seviyeleri düşük olan bireylerin, beslenme düzenlerinde ve yaşam tarzlarında bazı değişiklikler yapması şarttır. Ferritin eksikliğini tedavi etmenin bazı yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

***Sponsorlu Reklamlar***

Ferritin eksikliği nasıl giderilir

Ferritin Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

1. Demir Açısından Zengin Gıdalar

Tüm yiyecek gruplarından çeşitli yiyecekler yemek, ferritin eksikliğini önleyebilir. Demir bakımından zengin bazı yiyecekler karaciğer, kırmızı et, karides, tofu, ıspanak, badem, hurma, mercimek, zenginleştirilmiş kahvaltı gevrekleri, badem, istiridye ve kuşkonmazdır.

Ferritin seviyelerinizi artırmak istiyorsanız, doğru türde demiri yiyeceklerden seçmek önemlidir. Balık, kümes hayvanları ve sığır eti gibi etlerden elde edilen Heme demiri, bitkilerde bulunan demir türünden iki veya üç kat daha iyi emilir. Fasulye, ıspanak ve soya gibi sebzeler de demir içerir. Ancak bu bitkisel gıdalar vücut tarafından daha az verimli bir şekilde emilen heme dışı demir sağlar.

2. C Vitamini

Ferritin seviyelerini artırmak için, yeterli miktarda C vitamini tüketmelisiniz. Çünkü demir C vitamini yardımı olmadan vücut tarafından tamamen emilemez.

Papaya, portakal, limon, greyfurt, biber, brokoli, domates ve ıspanak gibi C vitamini bakımından zengin olan yiyecekleri yiyin. Doktorunuza danıştıktan sonra C vitamini takviyesi de alabilirsiniz.

***Sponsorlu Reklamlar***

3. Demir Emilimini Bloke Eden Yiyeceklerden Kaçının

Ferritin eksikliği yaşıyorsanız, vücudunuzun demiri emme yeteneğini engelleyebilecek yiyecekleri yemekten kaçınmalısınız. Demir engelleyici yiyecekler arasında çay, kahve, kola, bira, şarap ve süt ürünleri gibi kalsiyum bakımından zengin yiyecekler bulunur.

Antiasit ilaçlar ve kalsiyum takviyeleri de, demir emilimini engelleyici özelliklere sahiptir.

4. Demir Takviyeleri

Ferritin seviyeleriniz çok düşükse, demir takviyesi almak konusunda doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, demir seviyenizi hızlı bir şekilde yükseltmek için demir tabletleri yazabilir. Bunlar genellikle her gün emilimi artırmak için C vitamini eşliğinde aç karna alınır.

  • Vücudunuzun emmesi kolay olan demir içeren bir takviye seçin.
  • Demir takviyeleri genellikle kabızlığa neden olur, bu nedenle doktorunuz dışkı yumuşatıcı önerebilir. Dışkınızın daha koyu, hatta siyah olduğunu fark edebilirsiniz. Bu zararsız bir yan etkidir.

5. Diğer Sebepleri Kontrol Edin

Bazı ilaçlar ve diğer temel koşullar demir emilimini azaltabilir ve ferritin eksikliğine neden olabilir. Bunlardan bazıları:

  • Doğum kontrol hapları ve antibiyotikler gibi yaygın ilaçlar
  • Gluten intoleransı, inflamatuar bağırsak hastalığı ve irritabl barsak sendromu
  • Gastrik bypass ve bağırsak rezeksiyonu gibi ameliyatlar

Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz veya mide veya bağırsaklarınız üzerinde herhangi bir cerrahi işlem geçirdiyseniz doktorunuzla konuşun.

***Sponsorlu Reklamlar***

Paylaş herkes duysun: