Ferritin Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Ferritin, demiri vücutta depolayan ana proteindir. Kanda bulunan ferritin miktarı vücutta ne kadar demir depolandığını gösterir. Düşük ferritin seviyeniz (ferritin eksikliği) varsa, vücudunuzda yeterli miktarda demir bulunmadığını gösterir. Vücudumuzda yeterli demir olmadığında, hemoglobin üretimi azalır. Hemoglobinin ana görevi oksijeni tüm dokulara ve organlara taşımaktır. Demir bakımından zengin yiyecekler yemek ve demir takviyeleri almak ferritin seviyesini yükseltmeye yardımcı olabilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

Ferritin Eksikliği

Kandaki ferritin seviyesini belirlemek için basit bir kan testi yeterlidir. Normal ferritin seviyeleri erkeklerde 12-300 ng / ml ve kadınlarda 12-150 ng / ml’dir.

Ferritin eksikliği doğrudan demir eksikliği ile ilgilidir. Ferritin, kan seviyeleri düştüğünde depolanan demirinin bir kısmını serbest bırakır ve böylece sabit bir demir kaynağı sağlar. Bu, yeterli demir almadığınız günlerde boşluğu doldurur, ancak tüketiminiz sürekli olarak düşükse veya normalden daha fazla demir tüketen tıbbi bir durumunuz varsa, ferritin seviyeleriniz düşecek ve demir eksikliği anemisi riski altında olacaksınız.

Ferritin Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Ferritin eksikliği ağır adet kanaması, demir eksikliği anemisi, sindirim sistemi organlarındaki kanama (ülser kanaması gibi) ve demirin emilimini etkileyen sorunlardan kaynaklanabilir.

Kan Kaybı

Açık bir yara sonucu kanama veya iç kanama ferritin eksikliğine neden olabilir. Bu tip kan kaybı genellikle travmatik yaralanmalarda, adet kanamasında ve mide kanamasında görülebilir. Özellikle kadınlar regl dönemin sırasında demir eksikliğine daha duyarlıdır. Böbrek veya mesane tümörleri, peptik ülser, kolorektal kanser veya miyom da ferritin eksikliğine neden olan kanamaya neden olabilir. Ek olarak, uzun süreli aspirin kullanımı ve anti-enflamatuar ilaçların kullanımı da iç kanamaya neden olabilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

Düşük Demir Tüketimi

Düşük demir, yetersiz beslenme, alkol ve sigara içeren diyetler ferritin eksikliğine yol açabilir. Her gün çeşitli gıdalardan 10-20 mg demir alınmasına rağmen, vücut bu miktarın sadece 1 mg’ını kullanabilir. Bu nedenle, düşük demir seviyesine sahip olduğunuzda et, yumurta ve süt ürünleri gibi demir açısından zengin yiyecekleri tüketmelisiniz. Gençler, hamile kadınlar ve kan kaybetmiş insanlar daha fazla demir almalıdır.

Kötü Emilim

Bazı sindirim sistemi problemleri demirin kötü emilimine neden olabilir. İnce bağırsak hastalıkları, bazı ilaçların kullanımı ve cerrahi operasyonlar demir emilimini azaltabilir ve ferritin eksikliğine yol açabilir.

ferritin nasıl yükseltilir

Ferritin Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

1. Demir Açısından Zengin Gıdalar Tüketin

Tüm gıda gruplarından çeşitli yiyecekler yemek ferritin eksikliğini önleyebilir. Demir açısından zengin gıdalar arasında karaciğer, kırmızı et, karides, ıspanak, badem, hurma, mercimek, güçlendirilmiş kahvaltılık tahıllar, badem, istiridye ve kuşkonmaz yer alır.

Ferritin seviyenizi yükseltmek istiyorsanız, demir içeren doğru gıdaları tercih etmeniz gerekiyor. Fasulye, ıspanak ve soya demir içerir, ancak bu bitkisel gıdalar vücut tarafından daha az emilen demir sağlar. Balık, kümes hayvanları ve kırmızı etten elde edilen demir üç kat daha iyi emilir.

2. C Vitamini Açısından Zengin Gıdalar Tüketin

Ferritin seviyesini yükseltmek için yeterli C vitamini tüketmelisiniz. Çünkü demir, C vitamini yardımı olmadan vücut tarafından tamamen emilemez.

***Sponsorlu Reklamlar***

Portakal, limon, greyfurt, biber, brokoli, domates ve ıspanak gibi C vitamini açısından zengin yiyecekler yiyin. Doktorunuza danışarak C vitamini takviyeleri de alabilirsiniz.

3. Demir Engelleyici Gıdaları Tüketmekten Kaçının

Ferritin seviyeniz düşükse, vücudunuzun demir emilimini engelleyebilecek yiyecekleri yemekten kaçınmalısınız. Demir engelleyici gıdalar arasında çay, kahve, kola, bira, şarap ve süt ürünleri gibi kalsiyum açısından zengin gıdalar bulunur.

Antasit ve kalsiyum takviyeleri de demir engelleyici özelliklere sahiptir.

4. Demir Takviyesi Alın

Ferritin seviyeniz çok düşükse, demir takviyesi almak için doktorunuzla konuşun. Doktorunuz demir seviyenizi hızlı bir şekilde artırmanıza yardımcı olacak demir tabletleri reçete edebilir. Bunlar genellikle, emilimi artırması için her gün aç karnına C vitamini ile alınır.

Not: Demir takviyeleri genellikle kabızlığa neden olur, bu nedenle doktorunuz bir dışkı yumuşatıcı önerebilir. Dışkınızın daha koyu, hatta siyah olduğunu da fark edebilirsiniz. Bu zararsız bir yan etkidir.

5. Diğer Olası Nedenleri Kontrol Edin

Bazı ilaçlar ve altta yatan durumlar da demir emilimini azaltabilir ve ferritin düşüklüğüne yol açabilir. Bunlardan bazıları:

  • Doğum kontrol hapları ve antibiyotikler gibi ilaçlar
  • Gluten intoleransı, inflamatuar bağırsak hastalığı ve irritabl bağırsak sendromu
  • Gastrik bypass ve bağırsak rezeksiyonu gibi ameliyatlar

Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz veya midenizde veya bağırsaklarınızda herhangi bir cerrahi durum varsa doktorunuzla konuşun.Ferritin seviyesi nasıl yükseltilir

Paylaş herkes duysun: