Fırında Elma Kurusu Nasıl Yapılır?

Fırında elma kurusu yapmak süper kolay tariflerden biridir. Elma mevsimine girmiş olduğumu şu günlerde, fiyatı düşerken lezzeti artan bu güzel meyveyi birçok şekilde kullanabilirsiniz. Elma sirkesi ve elma marmelatı tariflerimizi daha önce paylaşmıştık. Bu yazımızda ise birçok hamur işi ve tatlı yapımında kullanabileceğiniz ya da doğrudan tüketebileceğiniz müthiş lezzete sahip fırında elma kurusu tarifi ile karşınızdayız.

***Sponsorlu Reklamlar***

Elmaların kabuğunu soyun, çekirdeklerinden kurtulmak için göbeğini oyun ve 3 veya 4 parça olacak şekilde dilimleyin. Biraz tarçın serpin, fırının raflarına yerleştirin ve birkaç saat pişirin. Evet, hepsi bu kadar. Fırında elma kurusu tarifine dair ayrıntıları aşağıda okuyabilirsiniz.

fırında elma kurusu yapımı

Fırında Elma Kurusu Tarifi

Malzemeler:

5 adet elma
1/4 bardak limon suyu
1 çay kaşığı tarçın

***Sponsorlu Reklamlar***

Yapımı:

 1. Elmaları yıkayın, kabuklarını soyun (isteğe bağlı) ve çekirdeklerini çıkartmak için göbeklerini oyun.
 2. Elmaları ince ve eşit incelikte dilimleyin.
 3. 1 litre su ve 1/4 bardak limon suyunu karıştırın ve elma dilimlerini karışıma batırın.
 4. Dilimleri karışımdan çıkartın ve kurulayın.
 5. Dilimlerin üzerine tarçın serpin.
 6. Elma dilimlerini fırının tel raflarına düzenli şekilde yerleştirin. Rafların temiz olmasına dikkat edin.fırında elma kurutma
 7. Fırını en düşük sıcaklığa (yaklaşık 65°C) ayarlayın ve fırının kapağına tahta bir kaşık sıkıştırarak tamamen kapanmamasını sağlayın. Bu işlem hava sirkülasyonu ve nemin fırından tahliye edilmesi için gereklidir.
 8. 5 ila 8 saat pişirin. Pişirme zamanı nem oranı, fırın, elmanın türü, dilimlerin kalınlığı vb. faktörlerden dolayı değişiklik gösterir. Bu nedenle 5 saat geçtikten sonra sık sık kontrol edin.
 9. Elma dilimlerinde herhangi bir yapışkanlık olmamalı ve kuru olmalıdır. Dilimlerin içinde herhangi bir nem olmadığından emin olmak için bir dilimi keserek kontrol edin. Dilimin içi kuru bir sünger gibi görünmelidir.
 10. Birkaç saat soğumaya bıraktıktan sonra, hava geçirmez bir poşet veya saklama kabına aktarın.
 11. Birkaç ay boyunca kuru, serin ve karanlık bir yerde bozulmadan saklayabilirsiniz.

Fırında Yiyecek Kurutma İpucu

Fırında yiyeceklerin dış kısmı çok çabuk kurur. Ancak iç kısımlar yiyeceğin merkezinden gelen yüksek nemin kuruyan dış kısımdan dolayı hapsolması sonucu aynı sürede kurumaz. Bu nedenle, fırında yiyecek kuruturken çok düşük sıcaklıklar kullanmak önemlidir.

İşte fırında elma kurusu yapma işleminin öncesi ve sonrasına ait fotoğraflar. Herkesin bu fotoğrafları görmek istediğini biliyoruz!

fırında elma kurutma önce

***Sponsorlu Reklamlar***

fırında elma kurutma sonra

Paylaş herkes duysun: