Hazımsızlık Evde Nasıl Tedavi Edilir? (5 Doğal Çözüm)

Hazımsızlık, en sık karşılaşılan sindirim sorunlarından biridir. Hazımsızlık nedenleri arasında baharatlı yemekler yemek, yiyecek alerjisi, sıkı giysiler giymek ve sindirim sistemi sorunları yer alabilir. Hazımsızlığın neden olduğu şikayetler arasında kramp, reflü, midede aşırı gaz oluşumu ve bulantı yer alır. İleri derecede olmadığı sürece hazımsızlık tedavisi için ev çözümlerine başvurulabilir. Hazımsızlık için denenmiş ev ilaçları şikayetlerinizi hafifletmek ve hatta tamamen ortadan kaldırmak için yardımcı olabilir. Şimdi hazımsızlık evde nasıl tedavi edilir sorusunu birkaç etkili doğal çözüm paylaşarak cevap verelim.

***Sponsorlu Reklamlar***

Hazımsızlık için ev yapımı doğal çözümler

Hazımsızlık İçin Evde Tedavi Yolları

Hazımsızlıkla mücadelede birçok ilaç olsa da, bazı ev ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri bu durumla başa çıkmak için oldukça etkili olabiliyor.

1. Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Midenizi ağır yemekler ile doldurmaktan kaçının. Uzun bir aralıktan sonra bir büyük öğün yerine, gün boyunca daha küçük öğünler yiyin. Bu şekilde sindirim sisteminizi zorlamazsınız.

2. Nane Çayı

Nane harika bir yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Spazm önleyici olduğu için mide ağrıları ve krampları azaltmaya yardımcı olur. Aroması mide bulantısını giderir. Nane çayı sindirime yardımcı olsa da, reflü rahatsızlığını varsa nane tüketmekten kaçının. Çünkü nane mide ile yemek borusu arasında kası gevşetir ve asidin geri akmasına neden olabilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

3. Papatya Çayı

Papatya çayının sağlığa birçok faydası vardır. Anksiyete ve stresi yatıştırırken, gastrointestinal sistemdeki mide asidini azaltarak sindirim sisteminizi de rahatlatır. Antienflamatuar özellikleri ağrıyı azaltır. Hazımsızlık rahatsızlığınız varsa, gerektiğinde bir fincan papatya çayı içilebilir. Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, papatya çayı içmeden önce doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü papatya, vücudun kan pıhtıları oluşturma yeteneğini engelleyen bir antikoagülan içerir.

4. Elma Sirkesi

Sayısız faydaları olan elma sirkesi, hazımsızlık için de harika bir ev ilacıdır. Hazımsızlık nedenleri arasında midede asit üretiminin yetersiz olması da yer alır. Elma sirkesi midede asit üretimini arttırarak hazımsızlık sorununun ortaya çıkmasına engel olur. Yemekten 30 dakika önce iki çay kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile seyrelterek içebilirsiniz. Yanma ve yan etkilerden kaçınmak için daima su ile seyreltilmiş elma sirkesi içtiğinizden emin olun.

İlgili Yazı: Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

5. Zencefil

Zencefil, yemekten sonra sindirime yardımcı olması için Hindistan’ta sık kullanılan bir bitkidir. Zencefil, mide asidini azaltarak hazımsızlık tedavisine yardımcı olurken, mide bulantısını da giderir. Zencefili hazımsızlık tedavisinde kullanmak için taze zencefil çayı içebilir ya da şeritler halinde ağzınızda çiğneyebilirsiniz. Fazlası gaz ve mide yanmasına neden olabileceği için günde 3 ila 4 gramdan fazla tüketmekten kaçının.

İlgili Yazı: Evde Zencefil Nasıl Yetiştirilir?

***Sponsorlu Reklamlar***

Paylaş herkes duysun: