Horlama Evde Nasıl Tedavi Edilir? (5 Doğal Çözüm)

Horlama sinir bozucu bir durumdur. Ancak en önemlisi ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bunu fark etmeyebilirsiniz ancak horlamanız eşinizin uyku kalitesini bozabilir, yorgunluk ve sinirlilik yaratabilir. Horlama sorunu yaşıyorsanız, piyasada bulunan garip aletler veya rahatsız edici maskeler kullanmak yerine, evde bulunan doğal ürünlerle horlamayı tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Aşağıda horlamaya doğal çözüm olabilecek 5 evde tedavi yöntemini paylaştık.

Horlama Nedenleri Nelerdir?

Horlama çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve fazla kilolu olmak bunlardan biridir. Ara sıra hafif şekilde horlayan biriyseniz, bunu çok önemsemeniz gerekmez. Ancak, horlamaya uzun süreli solunum durmaları eşlik ediyorsa, bu durum kalp-damar hastalığı riski ile ilişkili olabilir ve acil tıbbı yardım gerektirebilir.

Uyku apnesi, horlamaya neden olan başka bir durumdur. Uyku apnesi, bir kişinin nefes almasının sürekli olarak durup başladığı ciddi bir uyku bozukluğudur. Yeterince uyuduğunuz halde bile yorgun hissediyorsanız, uyku apnesi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Verilere göre, dünya genelinde 100 milyondan fazla insan uyku apnesinden muzdarip.

Horlamaya doğal çözümler

Horlamaya 5 Doğal Çözüm

1. Zencefilli Ballı Çay

Zencefil mide ağrısı, kilo verme, kalp problemleri, öksürük ve soğuk algınlığı dahil hemen her şeyi tedavi edebilen süper bir besindir. Zencefil, bir anti-enflamatuar ve antibakteriyel madde olarak görev yapar ve boğazı rahatlatan ve horlamanın rahatlamasını sağlayan tükürük salgısını arttırır. Günde iki kez zencefilli ballı çay içmek, horlama probleminden kurtulmak için mükemmeldir.

2. Sarımsak, Soğan ve Yaban Turpu

Sarımsak, soğan ve yaban turpu gibi güçlü aromatik yiyecekler, burnun kurumasını önler ve tıkanıklığı azaltır. Bir araştırma, bu gıdaların bademciklerdeki şişliği azalttığını ve uyku apnesini önlediğini iddia ediyor. Kokuyu umursamıyorsanız, yatmadan önce sarımsak, soğan veya yaban turpu çiğneyebilir veya akşam yemeğiniz ekleyebilirsiniz.

3. Ananas, Muz ve Portakal

Horlamadan kurtulmanın en iyi yolu, uykunuzun kalitesini arttırmaktır. Bunu da, vücutta üretilen melatonin miktarını artırarak sağlayabilirsiniz. Melatonin uykuyu teşvik eden bir hormondur ve bazı yiyeceklerde yüksek miktarda bulunur. Ananas, muz ve portakal melatonin açısından zengin yiyecekler arasında yer alır.

4. Soya Sütü

Süt ürünlerinin balgamı artırdığı ve bu nedenle horlamaya neden olabileceğini bilmek sizi şaşırtabilir. İnek sütünde bulunan bazı proteinler, hafif ve ağır alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu durum tıkanıklığa ve burun kanallarının kapanmasına neden olarak horlamayı arttırabilir. Süt ürünlerini çok fazla tüketen biriyseniz, bunun yerine bitkisel bir besin olan soya sütünü deneyebilirsiniz.

5. Sızma Zeytinyağı

Gece yatmadan önce biraz sızma zeytinyağı içmek de solunum yollarını yumuşatabilir. Ayrıca uyurken boğaz kaslarının boğazı tıkamasını da önler.

Paylaş herkes duysun: