Kafa Derisinde Çıkan Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilceler yüzde ve vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi kafa derisinde de çıkabilir. Kafa derisinin yüzeyinde vücudun geri kalan kısmında olduğu gibi yağ (sebum) salgılayan gözenekler vardır. Kafa derisindeki bakteriler, sebum ve ölü cilt hücreleri ile birleştiğinde bu gözenekler tıkanır ve bu da sivilce çıkmasına neden olur. Kafa derisinde çıkan sivilcelerden kurtulmak için birçok ev yapımı tedavi yöntemi vardır.

Kafa derisinde sivilce çıkmasının nedenleri arasında hormonal değişiklikler, sağlıksız beslenme, alerjik reaksiyonlar, kötü hijyen, nemli koşullarda yaşama, kirlenme, bazı kimyasallara ve yağlara maruz kalma, peruk takma ya da kafa derisini kaşıma gibi çok sayıda faktör vardır.

Kafa derisinden çıkan sivilceler nasıl geçer

Kafa Derisinde Çıkan Sivilcelere Ne İyi Gelir?

1. Sağlıklı Beslenin

Sivilce tedavisi için beslenme hayati bir rol oynar. Vücudunuzun en büyük organı cildinizdir ve yüzeyindeki problemler genellikle altta yatan sorunların bir işaretidir. Bazen dışarıdan tedavi etmeye çalışmak kafa derisi sivilcelerinden kurtulmak için yeterli olmayabilir. Cildinizi içeriden beslemek ve iyileştirmek için dengeli bir diyet yemek çok önemlidir.

2. Daha Çok Su İçin

Kara derisi sivilcelerinden kurtulmanın en basit yolu, gün boyunca su içmektir. Su sadece cildinizi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzdaki atık maddelerin tahliye edilmesine de yardımcı olur. Günde 2.5-3 litre su içmeyi hedefleyin. Papatya veya nane çayı gibi bitkisel çaylar da su ihtiyacınızı karşılamak için harika seçeneklerdir.

3. Egzersiz Yapın

Kafa derisi sivilceleri ile mücadele etmenin bir başka basit yolu da egzersizdir. Egzersiz yapmak sadece hormonlarınızı dengede tutmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda stres seviyesinin azaltılmasına da yardımcı olur. Bu çok önemlidir çünkü kafa derisi sivilceleri genellikle stres veya hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Egzersiz yaparak düzenli olarak terlemek, sebumun serbest akışını arttırır. Bu da gözeneklerinizin tıkanmasını önler. Sağlıklı saç derisi ve parlak saçlara sahip olmak için haftada en az üç kez 30 dakika egzersiz yapmayı deneyin.

4. Rahatlayın

Bir çalışmaya göre, stres ve sivilce şiddeti arasında bir bağlantı bulunuyor. Dolayısıyla stres kaynaklı sivilceden kurtulmak için yalnızca rahatlamanız yeterli oluyor. Ne olduğu veya ne olacağı konusunda endişelenmeyi bırakın. Stres seviyenizi azaltmak için yoga, meditasyon, bahçe işleri, bisiklete binme, yürüyüş yapma, aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirme veya spor yapma gibi çok sayıda seçeneği deneyebilirsiniz.

5. Güneş Işığında Vakit Geçirin

Hava durumu müsaade ettiği sürece, cildinizin her gün güneş ışığı almasına çalışın. Birkaç dakika olsa bile yeter. Çünkü, doğal güneş ışığının saç derisi sivilceleri için inanılmaz bir iyileştirici gücü vardır. Öte yandan, çok fazla güneş ışığı sivilcede iltihabı ve kızarıklığı artırabilir, bu nedenle güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın.

6. Sıcak Sudan Kaçının

İyi hissetmek için sıcak bir duş almak cazip gelebilir. Ancak bu, saç derinize ve saçınıza yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Sıcak su kafanızdaki doğal yağları çıkartmakla kalmaz, aynı zamanda sivilcelerin iltihaplanmasına da neden olabilir. Saçınızı yıkamak için ılık su kullanın. Ardından gözeneklerinizi sıkılaştırmak için soğuk suyla sonlandırın.

7. Salisilik Asit Uygulayın

En sık kullanılan topikal akne bileşenlerinden biri salisilik asittir. Çoğu yüz yıkama ürününde ve ilaçlı mendillerde bulunur. Gözeneklerin tıkanmasını önlemek gibi birçok yararı vardır. Ayrıca, zaten tıkanmış gözenekleri açabilir ve kafa derisi üzerinde veya vücudun başka bir yerinde var olan sivilceleri küçültebilir. Bununla birlikte, cilt tahrişi ve hafif bir acı hissi hissi gibi yan etkileri vardır.

8. Organik Elma Sirkesi Kullanın

Elma sirkesi, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde kafa derisinde çıkan sivilcelerden kurtulmak için oldukça faydalıdır. Sivilceye neden olan bakteri ve yağ kıl foliküllerinin temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, daha fazla kırılmayı önlemek için saç derisinin pH dengesini düzenler.

Nasıl Kullanılır?

  • Elma sirkesini eşit miktarda ılık suyla karıştırın ve yıkanmış saçınızı bu karışımla durulayın.
  • 5-7 dakika bekleyin ve ardından saçınızı tekrar temiz suyla durulayın.
  • Saçınızı her şampuanladıktan sonra bu işlemi yapabilirsiniz.

Not: Saç derinizi tahriş edebileceğinden, elma sirkesini su ile seyreltmeden saçınıza uygulamayın.

9. Sarımsak Kullanın

Sarımsak, kafa derisi sivilcelerinin tedavisine yardımcı olan bir başka popüler mutfak malzemesidir. Bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu kafa derisi sivilcesinin iyileşmesine yardımcı antioksidan, antiviral, antifungal ve antibakteriyel özellikleri içerir. Sarımsak kullanarak iltihabı hafifletebilir, ağrıyı azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

  • 4-6 diş sarımsağı 3 bardak suda 5 dakika kaynatın.
  • Soğumasını sağlayın ve sarımsakları çıkarın.
  • Saçınızı bu karışımla durulayın.
  • 10 dakika sonra saçlarınızı temiz suyla durulayın.
  • Bu ev tedavisini günde bir kez uygulayın.

İlgili Yazılar:

Paylaş herkes duysun: