Mikrodalga Fırında Nane Nasıl Kurutulur?

Nane çayı birçok insan için favori bitki çayıdır. Ağır bir yemekten sonra bir fincan nane çayı içmek, yiyeceklerin uygun şekilde sindirilmesine yardımcı olur. Nane çayı, can sıkıcı bir baş ağrısını geçirmek için de kullanılabilir. Nane çayı seviyorsanız, taze nane yapraklarını kurutarak bu bitkinin şifalı özelliklerinden daha etkili şekilde yararlanabileceğiniz taze nane çayı hazırlayabilirsiniz. Nane kurutmanın birkaç farklı yolu vardır. Yaz aylarında  doğrudan güneşe maruz bırakmadan, hava dolaşımı iyi olan gölge bir alana yayarak kurutabilirsiniz. Ancak kış aylarında naneyi mikrodalga fırında kurutmak çok hızlı bir çözümdür. Mikrodalga fırında naneyi nasıl kurutacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Nane Çayı Yapmak İçin Nane Nasıl Kurutulur?

Bahçenizde veya saksıda nane yetiştiriyorsanız, büyüme sezonundan hemen önce hasat edebilir ve kurutabilirsiniz. Taze nane yapraklarını koparmak için en iyi zaman, yaprakların üzerine düşen çiğ kuruduktan hemen sonra sabahın erken saatleridir. Evde nane yetiştirmiyorsanız, marketten veya pazardan taze nane satın alabilirsiniz. Yaprakların üstlerinde biriken toz ve kirden kurtulmak için temiz su ile iyice yıkanması gerekir. Yıkanmış nane yapraklarını kağıt havluya yerleştirin ve suyu mümkün olduğunca emdirin.

Nane kurutmak için en uygun sıcaklık aralığı 21-27 derecedir. Naneyi kurutmadan önce yaprakları dallardan ayırmalısınız. Daha sonra nane yapraklarını bir tepsinin içine serdiğiniz gazete kağıdının üzerine yayın ve iyi hava alan bir odaya bırakın. Odanın rutubetli olmaması önemlidir. Çünkü nem nane yapraklarında küf gelişimini hızlandırabilir. Nanenin düzgün bir şekilde kuruması bir veya iki hafta sürecektir. Birinci haftanın sonunda kuru ve gevrek olup olmadığını kontrol etmek için birkaç nane yaprağını rastgele ezin. Uygun kuruluğa geldilerse, kullanmaya başlayabilirsiniz.

mikrodalgada nane nasıl kurutulur

Mikrodalga Fırınında Nane Nasıl Kurutulur?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, nane yapraklarını doğal şekilde kurutmak uzun zaman alıyor ve nane çayı için kuru nane elde edebilmek için en az bir hafta beklemeniz gerekiyor. Nane yapraklarını kurutmanın daha hızlı bir yöntemi, mikrodalga fırın kullanmaktır. Bu sizin için biraz şaşırtıcı olabilir, ancak hızlı sonuç elde etmenizi sağlar.

  1. Öncelikle naneleri iyice yıkayın.
  2. Daha sonra kağıt havluya sarın ve suyu olabildiğince emdirin.
  3. Ardından kuru bir zemine yayın ve üstlerinde kalan suyun buharlaşmasını sağlayın.
  4. İyice kuruyan naneleri bir pişirme kağıdı veya gazete kağıdına yayın ve 180 dereceye ayarlanmış mikrodalga fırında 30 saniye kadar ısıtın.
  5. Daha sonra nane yapraklarını kontrol edin, yeterince kuru hale gelmişlerse fırını kapatın ancak nanelerin tamamen kuruması için bir veya iki dakika boyunca fırının içinde bekletin. Yeterince kurumamışlarsa, 10’ar saniyelik periyotlar halinde mikrodalga fırını çalıştırmaya devam edin.
  6. Yapraklar gevrek hale geldiğinde nane çayı için kullanabilirsiniz.

Artık nane çayı için mikrodalga fırında naneyi nasıl kurutacağınızı biliyorsunuz. Naneyi daha sonraki kullanımlar için toptan kurutabilirsiniz ve saklayabilirsiniz. Ancak kuruttuğunuz nanelerin herhangi bir neme maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Yaprakları dallarla birlikte kuruttuysanız, saklamak için yaprakları sapından ayırın. Kurutulmuş yaprakları temiz ve kuru hava geçirmeyen bir cam kavanoza koyun ve kabı serin ve kuru bir yerde saklayın. Yaprakları kavanozdan çıkarmak için daima kuru bir kaşık kullanın.

İlginizi Çekebilir:

Paylaş herkes duysun: