Saç Uzamasını Hızlandıran Ev Yapımı Saç Maskesi (Zencefil+Hindistan Cevizi Yağı)

Bu makalede sizlerle, saç uzamasını hızlandıracak ve kepek oluşumunu giderecek çok basit ve çok etkili bir ev yapımı saç maskesi paylaşacağım. Zencefil ve Hindistan cevizi yağı malzemelerinden oluşan saç maskesi tarifine geçmeden önce, bu maskenin saçlara faydalarına değinmek istiyorum.

***Sponsorlu Reklamlar***

Zencefilli Saç Maskesinin Saçlara Faydaları

 • Magnezyum, fosfor, potasyum ve vitamin içeren taze zencefil kökü, saçınızı daha güçlü, daha sağlıklı ve daha parlak hale getirmenize yardımcı olur. Ayrıca saç köklerini güçlendirdiği için saç dökülmesi için de etkili bir çözümdür.
 • Zencefil, kan dolaşımını hızlandıran bazı maddeler de içerir. Bunlar, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinin büyümesine yardımcı olur. Saç kökleri uyarıldığında, saç uzaması otomatik olarak hızlanır.
 • Zencefil ayrıca yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yağ asitleri, saç dökülmesine önlenmesine yardımcı olur ve saç dökülmesini azaltır. Zencefil maskesi kepekten kurtulmak için de etkili bir ev ilacıdır.
 • Hindistan cevizi yağı saç derisini ve saçları besleyen ve nemlendiren yağ asitleri bakımından zengindir. Düzenli olarak saça uygulandığında saç kırılmasını azaltır, saç büyümesini foliküllerine derinlemesine ulaştırır, saça parlaklık ve yumuşaklık katar.
 • Hindistan cevizi yağı ayrıca saç uçlarının kırılmasını önleyerek saç uzunluğunda katkıda bulunur.

Sabredin ve bu çok etkili ev yapımı saç maskesini ayda 2-3 gün boyunca uygulayın.

saç uzatan maske

Saç Uzamasını Hızlandıran Ev Yapımı Saç Maskesi

Malzemeler:

 • Taze zencefil kökü
 • Hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

 1. 5-8 cm kadar kök zencefili soyun ve küçük parlaçara bölün.
 2. Bir karıştırıda karıştırın.
 3. Temiz bir kase alın ve 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyin. Kullandığınız hindistan cevizi yağı katı formdaysa, kullanmadan önce eritmeniz gerekecek. Eritmenin en iyi yolu, büyük bir kaseye sıcak su dökmek ve hindistan cevizi yağını koyduğunuz küçük kaseyi sıcak suyun içine yerleştirmektir. Kısaca benmari usulü eritmeniz gerekiyor. Yaklaşık 3-5 dakika içerisinde hindistan cevizi yağı sıvı bir forma gelecektir. Ayrıca, hindistan cevizi yağını hiçbir zaman mikrodalga veya doğrudan ısı kaynağında eritmeyin. Bunu yaparsanız, yağın bütün özelliklerini yok etmiş olursunuz.
 4. Şimdi temiz bir bez alın veya bir süzgeç alın. Zencefil posasını beze koyun ve hindistan cevizi yağının içine süzdürün veya sıkın.
 5. Zencefil suyu yağ ile iyice karışana kadar iyice karıştırın. Hindistan cevizi yağı artık biraz ılık olduğundan, zencefilin yağ ile karışması kolaylaşacaktır. Bu karışımı temiz bir şişede saklayabilirsiniz, plastik şişe yerine cam şişe kullanmanızı tavsiye ederim.

Karışımı buzdolabında 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Buzdolabından çıkardığınızda katı formda olacaktır. Kullanmadan önce şişeyi sıcak su dolu bir kaba yerleştirin ve 5 dakika bekletin. Sıvı hale geldiğinden kullanabilirsiniz.

***Sponsorlu Reklamlar***

Uygulanması:

Maskeyi uygulamadan önce saçlarınızın dolaşık olmadığından emin olun. Ayrıca, zencefil suyu ile yağın karışması için her kullanımdan önce şişeyi iyice çalkalayın. Maskeyi saçlarınıza kökten uca kadar uygulayın. 15 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı her zaman yaptığınız gibi yıkayın.

Paylaş herkes duysun: