Evde Sivrisinek/Karasinek Kovucu Sprey Nasıl Yapılır?

Hazır sinek kovuculardan ve içerdikleri zararlı kimyasallardan bıktınız mı? Açık ortamlarda sürekli olarak karasinekler ya da sivrisinekler tarafından rahatsız edilmekten veya ısırılmaktan gına mı geldi? Öyleyse, sinekleri vücudunuzdan ve bahçenizden uzak tutacak ev yapımı doğal sinek kovucu yapmak için uçucu yağların gücünden yararlanabilirsiniz. Aşağıda hem açık alanlar sinek kovucu yapımı, hem de sinek kovucu sprey yapımı başlıklarını bulabilirsiniz.

***Sponsorlu Reklamlar***

Bahçe ve Balkon İçin Sinek Kovucu Yapımı

Bu sinek kovucuyu, gün boyunca sinekleri uzak tutmak için bahçedeki masanızın ortasına yerleştirebilirsiniz. Sinekleri uzak tutan uçucu yağlar ve taşıyıcı yağ içeren basit bir karışımdır.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Kapaklı küçük bir teneke kutu
 • Temiz bir bez parçası veya bulaşık süngeri
 • 2 yemek kaşığı bitkisel yağ
 • 2 yemek kaşığı votka
 • 100 damla uçucu yağ (lavanta yağı, okaliptüs yağı, limon otu yağı, nane yağı olabilir)

Bazı uçucu yağlar sinekleri uzak tutan özelliklere sahiptir. Ayrıca sivrisinekler ve diğer zararlılar üzerinde de işe yararlar. Uçucu yağları aktarlarda bulabilir ya da internetten satın alabilirsiniz. Aynı yağdan 100 damla kullanabilir ya da birkaç tanesini karıştırabilirsiniz.

Hazırlama

***Sponsorlu Reklamlar***

 1. Tüm malzemeleri bir kaseye dökün ve birleşene kadar karıştırın.
 • Uçucu yağların seyreltilmesi, hemen buharlaşmalarını önleyecek ve havaya yayılmasına yardımcı olacaktır. Tüm uçucu yağlar, özellikle cildinize uygulamak istiyorsanız kullanmadan önce seyreltilmelidir.
 1. Karışıma 1/2 çay kaşığı votka ekleyin.
 2. Bez veya süngeri tenekenin içine koyun.
 3. Karışımı bez veya süngeri tamamen doyuracak şekilde tenekenin içine dökün ve kapağını kapatın.
 4. 24 saat bekletin.
 5. Sinek kovucuyu kullanmanız gerektiğinde tenekenin kapağını açın ve sineklerin yaklaşmasını istemediğiniz bölgenin merkezine yerleştirin.
 6. Tenekenin kapağı açıldıktan belli bir süre sonra sinek kovucunun etkisi zayıflayacağı için, tenekeye biraz daha uçucu yağ ekleyebilir veya yeni bir karışım yapabilirsiniz.

Sinek Kovucu Sprey Yapımı

Bu sinek kovucu sprey, böcekleri uzak tutmak için yüzyıllardır kullanılmıştır ve gerçekten işe yarıyor. Vücudunuzda ilk kez püskürttüğünüzde güçlü bir kokusu var ancak karışım kurudukça koku kayboluyor.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Boş bir sprey şişesi
 • 1/2 bardak cadı fındığı
 • 1/2 bardak elma sirkesi
 • 30-50 damla uçucu yağ (limon otu, karanfil, biberiye, çay ağacı, okaliptüs, sedir, kedi nanesi veya nane yağı kombinasyonlarını tercih edebilirsiniz)

Hazırlama

 1. Malzemeleri boş bir sprey şişesine dökün.
 • Sabun ve suyla temizlenmiş eski bir ürünü kullanabilir veya sadece bu amaç için kullanmak üzere yeni bir tane satın alabilirsiniz.
 1. Formülü cildinize püskürtün.
 • Şişeyi çalkalayın ve ellerinize, kollarınıza, bacaklarınıza ve diğer kapalı alanlara püskürtün. Tamamen kurumaya bırakın ve gerektiğinde tekrar uygulayın. Spreyi gözünüze veya ağzınıza püskürtmekten kaçının.

Bunu da okuyun: Evde Oto Cam Suyu Nasıl Yapılır?

evde sinek kovucu yapımı
Paylaş herkes duysun: