Sivilce Lekelerinden Nasıl Kurtulabilirim?

Güzel görünmek için yapılmayacak çok az şey vardır. Fakat bu doğal yollardan ve kalıcı olarak yapılmalıdır. Cilt güzelliği bu durumda her şeyden çok daha önemlidir. İnsanın boyu veya kilosu ne olursa olsun, bunlardan daha önemli olan cilt güzelliği olacaktır. Kimi zaman profesyonel bir bakım ya da tedavi ile kimi zaman ise doğal ve daha uygun yöntemler ile cilt güzelliğini yakalayabilirsiniz. Sivilce lekelerinden kurtulmak için sizlere daha detaylı bilgiler aktaracağız.

***Sponsorlu Reklamlar***

Sivilce lekelerinden kurtulmanın yolları

Cilt Lekelerine Nasıl Bir Çözüm Getirilir?

Sivilce, ergenlikten günümüze kadar geçen bu süreçte insanların en büyük korkularından birisi haline gelmiştir. Kadınlar için bu durum biraz daha sıkıntılı olacaktır. Bunun nedeni hem regl döneminin olmasıdır hem de ciltlerde daha kalıcı olmasıdır. Cilt lekesi kimi zaman makyaj sayesinde kapanır ama erkekler için bu durum maalesef mümkün olmayacaktır. Çözüm olabilmesi adına bazı öneriler sayesinde sizlerde bu lekelerden kurtulacaksınız. Bunlar;

  • Yoğurt: Doğal yollardan söze başlamışken, lekeler için ilk seçeneğimiz yoğurt olarak karşımıza çıkar. Bir miktar yoğurdu yüzünüze yayacak şekilde cildinizde 15 dakika bekletin. Daha etkili olabilmesi adına; bir tatlı kaşığı yulafı ezin ve birkaç damla limon suyunu içine damlatın. Bu sayede lekelerin azaldığını göreceksiniz.
  • Limon: Yöntemden bahsetmeden önce, hassas bir cildiniz var ise kesinlikle bu yöntem uygulanmamalıdır. C vitamini bakımından zengin olan ve asidik olan limon, cildi tahriş edebilir. Bunun haricinde geceden bir pamuğa limon suyu ekleyerek sivilceleri bölgelere uygulayın. Sabah ise uyandığınız anda cildinizi yıkamanız yeterli olacaktır.
  • Patates: Nişasta açısından zengin olan patates, sivilce izleri açısından etkilidir. Öncelikli olarak patatesleri rendeleyerek işe başlamalısınız. Suyu çıkan patateslerin suyunu pamuk yardımı ile cildinizdeki lekelerin üzerine uygulayın. 15-50 dakika beklettikten sonra cildinizi temizleyebilirsiniz. Bu yöntemi 2-3 günde bir uygulayabilirsiniz.
  • İlaçlar: Rahatsız olduğunuz sivilcelerden artık kurtulmak istiyorsanız ve doğal yöntemlerde sizleri tatmin etmemiş ise; doktorunuza başvurabilirsiniz. Kimi zaman reçeteli satılan ilaçlar kimi zaman ise reçetesiz satılabilir. Yine de Madecassol ve Bepanthol gibi kremler, lekeler için en çok kullanılan kremler haline gelmektedir.

Sivilce Lekeleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahsettiğimiz yöntemler, herkesin kullandığı ve kimilerinin daha yakın kimilerinin ise daha uzak zamanlar dahilinde sonucunu gördüğü yöntemlerdir. Cilt temizliği aslında bu işin en önemli sırrıdır. Makyajınızı temizlemeden uyumamanız bu konuda en önemli husus olacaktır. Temizlenmemesi halinde ciltteki gözenekler tıkanık hale gelecektir. Yediğimiz ve içtiğimiz gıdalarda bu konuda zarar verebilir. Asitli içecekler, cipsler ve tuzlu yiyecekler sivilce konusunda daha tetikleyici olacaktır.

Paylaş herkes duysun: