Sivrisinek Isırığı Kaşıntısını Ne Geçirir?

Yaz aylarının en büyük kabusu olan ve hatta geceleri bizi uykusuz bırakan sivrisinek ısırıkları acı ve kaşıntı ile canımızı sıkabiliyor. Sivrisinek ısırıklarının kaşıntı veren nedenleri ise çok ilginçtir. Sivrisinekler kanımızı daha iyi emebilmek için özel bir sıvı salgılıyorlar ve bu da cildimizde alerjik reaksiyon olarak etki ederek kızarıklık ve kaşıntıya neden oluyor. Kimyasal kullanmadan, basit yöntemler sayesinde sivrisinek ısırığı kaşıntısı için çözüm üretmek, evde uygulanabilen formüller ile hem çok kolay hem de sağlıklıdır.

***Sponsorlu Reklamlar***

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı, bazen çekilmez hale gelen can sıkıcı bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak için eczanelerde çeşitli alternatif ilaçlar var olsa da, doğal olan yolları kullanmak en iyisidir… İşte sivrisinek ısırığı kaşıntısını geçirmenin yolları:

sivrisinek ısırığı kaşıntısı

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısını Geçirmenin Yolları

1. Limon

Sivrisinek ısırıkları nedeniyle ortaya çıkan alerjik reaksiyonları durdurmanın en etkili yolu limon ile mümkündür. Sivrisineğin ısırdığı bölgeye ikiye kesilmiş limonun sulu tarafını sürerek kaşıntıyı kolayca geçirebilirsiniz.

2. Çay Tamponu

Eğer sivrisinek ısırığının olduğu yerde ödem ve şişkinlik oluşmaya başladıysa hemen soğutulmuş çay poşetlerini veya çaya batırılmış pamuk ile bölgenin üzerine tampon şeklinde uygulayabilirsiniz. Kaşıntıyı alarak şişliği de azaltan bu yöntemi günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

3. Bal

Doğal bir antibakteriyel etkiye sahip olan bal ile kaşınan bölgeye uygulanan bir kaşık bal ödemi alarak antiseptik görevi de görecektir. Sivrisinek ısırıkları için oksijenli su veya bal kullanmak mikrop kapmayı önleyen en iyi yöntemlerdendir.

***Sponsorlu Reklamlar***

4. Tuz, Su ve Karbonat

Sivrisinek ısırıkları bazı ciltlerde yoğun bir reaksiyon yaratabilirken bunun önüne geçmeniz bir başka doğal yöntemle gayet mümkündür. Eşit miktardaki su, tuz ve karbonatı bir kapta kararak yaranın üzerine örtecek kadar sürmenizin hiç bir zararı olmayacaktır. Günde bir kez uygulanan bu karışım yarayı kurutacaktır.

İlgili Yazı: Evde Sivrisinek Kovucu Sprey Nasıl Yapılır?

Paylaş herkes duysun: