Stres Nasıl Azaltılır? (Stresi Azaltan 6 Bitki Çayı Tarifi)

Her gün ortaya çıkan farklı sorunlar, zihinsel, fiziksel ve duygusal baskılar stres seviyemizin artmasına neden oluyor. Stresle ile başa çıkmak zordur. Stresle mücadele etmek için ilaç kullanmayı tercih ettiğinizde, bir takım olumsuz yan etkilerin riskini de almış oluyorsunuz. Bu riskler arasında neler mi var? Yapılan çalışamalar, anti-anksiyete ilaçlarının ölüm riskini %36 artırdığını gösteriyor!  Bu nedenle giderek daha fazla insan daha güvenli ve daha doğal stres azaltma çözümleri arıyor. Biz de bu yazıda stresi azaltan 6 doğal çay tarifine yer verdik. Rahatlamaya ve sakinleşmeye ihtiyacınız varsa stres azaltan bitki çayları tam size göre!

***Sponsorlu Reklamlar***

Stres azaltma için bitki çayları

Stresi Azaltan Bitki Çayları

1. Nane Çayı

Stres azaltan bitki çayları listesinde ilk durağımız nane çayı. Bu aromatik çay, stresi azaltma konusunda harika çalışıyor. Nanenin içerisindeki mentol doğal bir kas gevşeticidir. Stresli veya endişeli olduğunuzda, tüm kaslarını gerilir ve huzursuz hissetme eğiliminde olursunuz. Nane çayı içmek, kaslarınızı gevşeyerek genel olarak sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Nane çayı, rahatlatıcı etkisi ve kafein içermemesi nedeniyle yatmadan önce içmek için harika bir çaydır. Yoğun bir günün ardından ihtiyacınız olan huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Uyarı: Nane çayı stresi azaltmaya yardımcı olabilir ancak düşük riskini artırabileceği için hamile kadınlar içmekten kaçınmalıdır.

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

***Sponsorlu Reklamlar***

  • Nane çayı yapmak için hem kuru hem de taze nane yaprakları kullanabilirsiniz. Kuru nane yaprağı kullanıyorsanız, yaklaşık 240 ml kaynar su içine 1 çorba kaşığı nane ekleyin. 3-4 dakika boyunca demlenmesine izin verin.
  • Taze nane kullanıyorsanız, kaynar su içine ezilmiş yaprakları ekleyin ve 2 dakika kaynamaya bırakın. Daha sonra süzün ve için.

2. Papatya Çayı

Bazen aşırı stres ve kaygı uykusuzluğa neden olabilir. Papatya çayı sadece stresi ve kaygıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda uykusuzluğa da yardımcı olur. Papatya çayı da, nane çayı gibi kasları gevşetme ve sinir seviyesini azaltmada büyük yararlar sağlar.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

  • Kuru papatya kullanıyorsanız, yaklaşık 240 ml kaynar suya 3-4 yemek kaşığı ekleyin. 5 dakika boyunca demlenmesine izin verin.
  • Taze papatya kullanıyorsanız, bir bardak sıcak suya papatya çiçeklerini ekleyin ve 3 dakika demlenmesine izin verin. Daha sonra süzün ve için.

3. Limon Otu Çayı

Limon otu, nane ailesine ait sakinleştirici bir bitkidir. Hafif limon tadında doğal bir nane aromasına sahip olduğu için bu isim verilmiştir. Kortizol adı verilen stres hormonunu azaltır ve uyuşukluğa neden olmadan vücudu rahatlatır. Ayrıca, ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olur.

Limon Otu Çayı Nasıl Yapılır?

  • Bir bardak kaynar su içine, 1 yemek kaşığı kuru limon otu veya 2 yemek kaşığı taze limon otu ekleyin. 3-4 dakika demlenmesine izin verin. Daha sonra süzün ve için.

4. Tutku Çiçeği Çayı

Tutku çiçeğinde, doğal anti-anksiyete etkilerine sahip chrysin adlı madde bulunur. Bu nedenle tutku çiçeği çayı, stres ve kaygı için bir başka etkili doğal çözümdür.

***Sponsorlu Reklamlar***

Her ne kadar güvenli ve diğer sakinleştiricilerle etkileşime girdiğinde olumsuz etki yaratmasa da, böyle bir ilaç kullanıyorsanız, tutku çiçeği çayını doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Ayrıca, 6 aydan küçük çocuklar, hamile ve emziren kadınlar bu çaydan uzak durmalıdır.

Tutku Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

  • Bir bardak kaynar suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş tutku çiçeğini ekleyin. 10 dakika boyunca demlenmesine izin verin. Daha sonra süzün ve için.

5. Yeşil Çay

Yeşil çaydaki polifenol, endişe ve stresle mücadeleye yardımcı olur. Yeşil çay her ne kadar çok fazla kafein içerse de, doğal uyarıcı olduğu için uykulu hissetmenize gerek kalmadan sizi yeterince sakinleştir.

Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

  • 1 bardak suya yarım yemek kaşığı yoz yeşil çay ekleyin. Yapraklar dibe çökene kadar kaynatın. Daha sonra süzün ve için.

6. Gül Çayı

Gül çayı, çok sayıda faydasına ek olarak stres ve kaygıyı gidermeye yardımcı olur. Gül çayının zihni hafifletme etkisi, onu gece yatmadan önce içmek için jarika bir çay yapar. Sakinleştirici etkisi rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Gül Çayı Nasıl Yapılır?

Gül çayı kurutulmuş veya taze gül yaprakları ile yapılabilir.

  • Taze gül yaprağı kullanıyorsanız, kaynar suya eklemeden önce iyice yıkayın. Ocağı düşük ısıya alın ve yapraklar kararıncaya kadar kaynatın. Daha sonra 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Son olarak süzün ve için.
Paylaş herkes duysun: