Evde Sütten ve Süt Kaymağından Krema Nasıl Yapılır?

Krema gerektiren tariflerde krema yerine süt kullanmak her zaman iyi bir fikir değildir. Çünkü krema ile süt aynı özelliklere sahip değildir. Örneğin tam yağlı sütten tereyağı yapamazken, krema ile yapabilirsiniz. İyi haber şu ki, evde krema yapımı çok kolaydır. İhtiyacınız olanlar yalnızca biraz süt ve tereyağıdır. Ev yapımı kremanın istediğiniz gibi olması için homejenize edilmemiş süt kullanmanızı tavsiye ederiz. Krema nasıl yapılır sorusunun ayrıntılı cevabı için okumaya devam edin.

sütten ve süt kaymağından krema nasıl yapılır

Evde Krema Nasıl Yapılır?

240 ml (1 bardak ) krema yapmak için malzemeler:

 • 180 ml (3/4 bardak) soğuk tam yağlı süt
 • 75 gram (1/3 bardak) tuzsuz tereyağı

Sütten Krema Yapımı

 1. Bir tencereye 1/3 bardak tuzsuz tereyağı koyun ve düşük ateşte eritin. Isıyı en düşük seviyeye ayarlayın ve tereyağının erimesini bekleyin. Bir kaşık veya lastik spatula ile ara sıra karıştırabilirsiniz. (Margarin veya tuzlu tereyağı kullanmayın, elde edilen krema doğru lezzette olmaz.)
 2. 1 yemek kaşığı erişmiş tereyağını soğuk süte ekleyin. Bu işlem “tavlama” olarak bilinir ve çok önemlidir. Erimiş yağın tümünü bir kerede süte eklerseniz, süt çok hızlı bir şekilde ısınır ve kesilir. (Tam yağlı süt size en iyi sonucu verir. Ancak yağ oranı %2 olan süt de kullanabilirsiniz.)
 3. Sütü tereyağının geri kalan kısmının yer aldığı tencereye dökün. Isıyı düşük seviyeye getirin ve sütün ısınmasını bekleyin. Bu sırada sık sık çırpma teli ile karıştırın. Süt buharlaşmaya başladığında bir sonraki adıma geçebilirsiniz. (Sütün kaynamasına izin vermeyin.)
 4. Bir elektrikli veya el tipi karıştırıcı kullanarak kremayı koyulaşıncaya kadar karıştırın. Kremanın kalınlaşmasının ne kadar süreceği, hangi aracı kullandığınızda bağlı olsa da,ortalama birkaç dakika sürecektir.
 5. Karışımı önce oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Daha sonra kapalı bir kaba aktarın ve buzdolabına koyun. Kremayı buzdolabında muhafaza edin ve 1 hafta içinde kullanın. (Krema zamanla ayrılabilir. Bu durumda kullanmadan önce kabı iyice çalkalayın. Ayrıca, düşük ateşte karıştırarak tekrar ısıtıp kullanabilirsiniz.)

Süt Kaymağından Krema Yapımı

 1. Pastorize edilmemiş yani evde yoğurt yapmak için kullandığınız açık sütü yaklaşık yarım saat kaynatın.
 2. Ocaktan aldığınız sütü oda sıcaklığında ılık hale gelene kadar bekletin.
 3. Ilıyan sütü buzdolabına koyun ve sütün kaymak tutması için bir gece bekletin.
 4. Beklettiğiniz süt kalın bir kaymak tabakası oluşturacaktır. Oluşan kaymağı bir kaşık yardımıyla alın ve derin bir kaba aktarın.
 5. Elektrikli çırpıcı ya da blender yardımı ile kaymağı 5-6 dakika boyunca çırpın.
 6. Elde ettiğiniz kremayı buzdolabında saklayın ve 3 gün içinde kullanın.

NOT: 1 bardak krema için 4-5 litre yağlı süt kullanmalısınız.

İlginizi ÇekebilirEvde Küp Şeker Nasıl Yapılır?

Paylaş herkes duysun: