Plantar Fasiit (Topuk Ağrısı) Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk ağrısının en yaygın nedeni plantar fasiit adı verilen ayak rahatsızlığıdır. Plantar fasiit, topuktan ayak parmaklarına kadar ayağın alt kısmı boyunca uzanan bağ dokunun iltihaplanması ve sertleşmesinden kaynaklanan rahatsız edici bir durumdur. Ancak plantar fasiit egzersizleri de dahil olmak üzere topuk ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek evde tedavi yöntemleri vardır. Topuk ağrısı evde nasıl geçer sorusunun ayrıntılı cevabı için okumaya devam edin.

Plantar Fasiit Neden Olur?

Bu durum koşma, yürüyüş ve futbol gibi sporlardan kaynaklanan tekrarlanan zorlamalarla ilişkilidir. Bazı kişilerde ise sert bir yüzeyde uzun süre ayakta durmaya bağlı gelişebilir. Plantar fasiit, dansçılar arasında da yaygın görülen bir sağlık sorunudur.

Araştırmalar, düz ayaklara veya derin ayak çukuruna sahip kişilerin plantar fasiit geçirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Aşırı kilolu olan veya uygun desteğe sahip olmayan ayakkabı giyen kişilerin de plantar fasiit yaşama riskinin yüksek olduğu gösterilmektedir. Yaşlı kadınların da çeşitli nedenlerden dolayı bu ayak rahatsızlığını yaşadığı görülüyor.

Bazı kişiler plantar fasiitten hızlı bir şekilde kurtulurken, bazı vakalarda tedavi süreci zorlayıcı olabilmektedir.

topuk ağrısı evde nasıl tedavi edilir

Plantar Fasiit Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Plantar fasiit sporcular arasında görülen en yaygın ayak sağlığı sorunudur. Ancak plantar fasiit tedavisi için çeşitli evde tedavi yöntemleri mevcuttur. Plantar fasiit için en yaygın evde tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Soğuk kompres: Bu yöntem, iltihaplanmayı ve topuk ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Birkaç buz küpünü ince bir havluya sarın veya suyla dolu bir plastik şişeyi dondurun ve ağrılı alanın üzerinde birkaç dakika bekletin. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın. Buzu doğrudan topuğunuza uygulamayın.
 • Dinlenme: Ayağınızı biraz dinlendirmek iyi bir fikirdir. Uzun yürüyüşlerden ya da çok uzun süre ayakta durmaktan kaçının. Eklemlerin sertleşmesini önlemek için biraz egzersiz yapmalısınız. Birkaç gün boyunca dinlenme ve soğuk kompres uygulama genellikle tedavinin başlangıç aşamasıdır.
 • Epsom tuzu: Plantar fasiit için tüm evde tedavi yöntemleri arasında en popüler seçeneklerden biridir. Çünkü hem rahatlatıcı olabilir, hem de ucuzdur. Epsom tuzu, kasları ve bağ dokuyu iyileştirmeye yardımcı olarak ağrı ve iltihaplanmayı hafifletebilir. Bu yöntemden faydalanmak için, ılık su dolu bir küvete 2-3 yemek kaşığı epsom tuzu ekleyin ve ayağınızı günde iki kez 10-15 dakika küvetin içinde bekletin.
 • Elma sirkesi: Elma sirkesinin tıbbi özelliklerinin ağrı ve iltihabı azalttığı söylenir. Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı bal ekleyin. Bu karışımı günde birkaç kez için. Ayrıca sıcak su dolu bir küvete iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyebilir ve ayağınızı 5-10 dakika küvette bekletebilirsiniz.
 • Akupunktur: Plantar fasiit için egzersizlerin fayda sağlamadığı kişiler, geleneksel bir Çin tedavisi olan akupunktur uygulamasını tercih edebilmektedir. Yapılan bir çalışma, dört haftalık süre boyunca devam edilen akupunktur uygulamasının topuk ağrısında önemli ölçüde rahatlama sağladığını göstermiştir.
 • Diğer tedavi yöntemleri: Topukları ve ayak çukurunu destekleyen orta yükseklikte ve alçak topuklu ayakkabılar giymek topuk ağrısını önemli ölçüde azaltabilir. Koşu sporu ile ilgileniyorsanız, doğru ayakkabıyı seçmek sizin için çok daha önemlidir.

Plantar Fasiit Egzersizleri

Plantar fasiit tedavisi için en etkili yöntemlerden biri de özel egzersizler yapmaktır. Plantar fasiit egzersizleri tedavi sürecini önemli ölçüde kısaltacaktır.

Germe egzersizleri de dahil olmak üzere önerilen plantar fasiit egzersizleri şunlardır:

 • Baldır germe
 • Merdiven germesi
 • Ayak gerdirme
 • Topuk kordonu germe
 • Duvara yaslanma
 • Buz rehabilitasyonu
 • Aktif germe
 • Güçlendirme ve gerdirme
Paylaş herkes duysun: